Marmaris Amos Koyu

Marmaris Amos Koyu

Marmaris Amos Koyu en güzel Marmaris Koylarından biridir. Koyun doğal güzelliği, denizinin temiz ve suyunun berrak olması ile yerli ve yabancı ziyaretçileri kendine çeker. Plajı ise bu kadar çok misafiri kendine çekmesine rağmen hala güzelliğini korumaktadır. Dilerseniz şimdi Marmaris Amos Koyuna Nasıl gidilir, Amos Koyu Nerede, Amos Koyunda Neler Var konularını inceleyelim.

Amos Koyu Kumlubük Beldesinde bulunmaktadır. Buranın hem koyu hem de sahili dikkat çekici derecede güzeldir. Amos Koyunu tepeden gören bir de Amos Antik Kenti bulunmaktadır. Eğer bu koyu ziyarete geldiyseniz öncelikle burada bulunan tepenin üzerinde kurulu olan Antik Kenti gezmenizi tavsiye ediyoruz. Antik Kente çıktığınızda ayaklarınızın altındaki manzaraya hayran kalacaksınız. Öyle ki bu manzarayı gördüğünüzde buradan gitmek istemeyeceksiniz. Biraz yorulabilirsiniz bu tepeye çıkarken ama inanın çıktığınıza değecek bir manzara sizleri bekliyor olacak.

Bazı misafirlerimiz tam tersini yapmaktadır. Önce Amos Koyunun keyfini sürmekte ve akşama doğruda bu tepedeki antik kentte güneşin batışını izlemektedirler. Amos Antik Kenti şehir merkezine yaklaşık olarak 25 kilometre uzaklıkta olmaktadır. Marmaris Merkezden buraya yarım saatte gelebilirsiniz. Gerçi yolda manzara seyretmekten bu süre biraz daha artabilir.

Amos Koyu
Her zaman olduğu gibi ulaşımda Amos Koyu içinde 2 alternatif bulunuyor. Biri yukarıda bahsettiğimiz gibi kara yolundan yaklaşık yarım saatlik bir süre alıyor. Diğer alternatif ise yine Marmaris Tekne Turları ile yapacağınız muhteşem bir tekne turu ile olacaktır. Her ikisinde de gözleriniz harika manzaralara şahitlik edecektir. Sizlerden bölgemizi başka misafirlere de tanıtabilmemiz için sosyal medya hesaplarınızdan burada çekeceğiniz fotoğrafları paylaşmanızı rica ediyoruz.


Amos’ta Neler var sorunuza ilk cevap harika bir antik kent olacaktır. Ayrıca renkli çakıl taşları ile dolu olan uzun bir sahil şeridi ve inanılmaz güzellikteki bir gün batımı olacaktır. Sahilde lezzetli yemekler yiyebileceğiniz restaurantlar da bulunmaktadır. Bu restaurantlarda bir çok çeşide sahip Ege Mezeleri bulabilirsiniz. Taze yapılan ortası şişik pide ile bu mezeleri tadabilirsiniz. Genel olarak huzur ve sakin bir tatili de unutmayalım.

Yüksek sezonda Amos’a sabah biraz erken gelmenizi tavsiye ederiz. Öğlene kaldığınızda sahilde yer bulmak biraz zorlaşabilmektedir.

Marmaris Amos Koyu
Marmaris Amos Koyu ve Tarihi hakkında bilgi vermeden Amos yazısı elbette sonlanamaz. Amos öncelikle birinci dereceden sit alanıdır. Sit alanı kararı 1978 yılında Anıtlar Yüksek Kurulu Kararı sonucu verilmiştir. Tarihi milattan Önce 2. Yy’a kadar gitmektedir. George Ewart Bean isimli bir Profesör 1948 yılında yaptığı kazılarda M.Ö. 2. YY’a ait kira sözleşmeleri bulmuştur. Antik kent hakkında bilinen en eski kayıtlar bunlardır. Antik Kentte son zamanlar Marmaris Ticaret Odası öncülüğünde yeni kazılar yapılmaktadır.


Amos Antik Kenti Adı Helenistik dilde Ana Tanrıça Tapınağı anlamına gelir. Döneminde Rodos’un en önemli ve kıymetli şehirlerinden biriydi. Aynı zamanda Apollon bu kentin o zamanlar baş tanrısı idi. Antik kentin bulunduğu tepe şehir surları ile çevrili idi. Surlarda aralıklarla kuleler bulunmaktaydı. Kent Helenistik dönem Doğu Roma İmparatorluğu dönemine kadar her zaman yerleşimcilere ev sahipliği yapmıştır. Şuanda ise antik kentte ayakta duran en iyi korunmuş yapısı tiyatrosudur. Eski dönemde buralarda ayrıca teraslar da bulunmaktaydı. Şuanda bile ziyarete geldiğinizde 2 ayrı şehir duvarını geçerek tepeye çıkabileceksiniz.

Şimdi biz size burada ne anlatırsak anlatalım, tepeye çıktığınızda göreceğiniz eşsiz manzarayı tarif edecek kelime bulamayacağız. Yalnız şuna eminiz; bu yazıyı okuduktan sonra kendiniz buraya geldiğinizde gerçekten haklılarmış, manzara tarifsizmiş diyeceğinize eminiz.

Marmaris Tekne Turları hizmetimiz ile sizleri Amos’a götürelim. Bir Tanesi de Amos Koyu olan 5 farklı koyda yüzme molası verdiğimiz tekne turumuza katılmanızı tavsiye ediyoruz. Üstelik öğle yemeği ve alkolsüz tüm içecekler de tur ücretine dahil olacaktır. Siz sadece eğlenmenize bakacaksınız. Turlarımızı inceledikten sonra rezervasyon için bizlere dilerseniz whatsapp üzerinden de ulaşabilir ve online biletiniz alabilirsiniz. Şimdiden tüm misafirlerimize iyi tatiller dileriz.